пиршин тоҷик - پرشین تاجیک
پلی میان سرزمین های فارسی زبان
برگردان فارسی به تاجیکی، تاجیکی به فارسی، اخبار ، مقالات ، ارتباط با آسیای میانه
تعداد بازدید: 2468
فوت بهمنیار نویسنده معروف و محبوب تاجیکستان


بهمنیار امینی ادیب ونویسنده مشهور و محبوب تاجیک در سن 66 سالگی در خانه اش در شهر دوشنبه چشم از جهان خاکی فروبست.  اسفندیار امینی  فرزند این ادیب تاجیک گفته است که پدرش بیمار نبوده و بدون درد ورنج هنگام خواب درگذشته است.

بهمنیار در ادبیات تاجیک به عنوان نویسنده نوگرا با رمان " سرمدده " sarmad-deh شهرت یافته است که نگارشی بسیار جذاب دارد و به زبان‌های مختلف جهان از جمله روسی و انگلیسی ترجمه و به خط فارسی نیز منتشر شده است.

وی دانش آموخته رشته زبان عربی در دانشگاه دولتی تاجیکستان بود که سال ها نیز در کشور لیبی به عنوان مترجم فعالیت کرده بود.

مجموعه داستان‌های کوتاهش  با نام‌های "عشق صیاد" (1984)، "اسب آبی" (1984)، "دود حسرت" (1993) منتشرشده  و در سال های اخیر نیز رمانی با نام "شاهنشاه " را منتشر کرده است. بهمنیار امینی تا پایان عمرکارمند مجله "صدای شرق" وابسته به انجمن نویسندگان تاجیکستان بود.

مرگ بهمنیار از بسیاری از جهات شبیه از دست دادن محمدرضا شجریان است. وی هیچگاه مدح بزرگان حاکم را نگفت و به همین علت لقب نویسنده و ادیب خلقی را دریافت نکرد و به همین علت در آرامگاه مربوط به نام آوران تاجیکستان هم به خاک سپرده نشد. اما مرگ وی موجی از اندوه را در میان مردم تاجیکستان برانگیخته است. ما نیز فوت این چهره فرهنگی را به ملت تاجیکستان تسلیت می گوییم.تعداد نظرات

نظر شما: