пиршин тоҷик - پرشین تاجیک
پلی میان سرزمین های فارسی زبان
برگردان فارسی به تاجیکی، تاجیکی به فارسی، اخبار ، مقالات ، ارتباط با آسیای میانه
تعداد بازدید: 2399
سفر رئیس‌جمهور ایران به تاجیکستان


امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان از سیدابراهیم رئیسی دعوت کرده است تا برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به این کشور سفر کند.
به این ترتیب رئیس‌جمهور ایران پنجشنبه، تهران را برای نخستین سفر خارجی خود ترک می‌کند و هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی نیز او را همراهی خواهند کرد.
سازمان همکاری شانگهای از سال ۲۰۰۵ با هدف مقابله با تروریسم و همکاری فزاینده اقتصادی ایجاد شده و ایران نیز تا امروز یکی از اعضای ناظر آن بوده است.
اما طبق گزارش‌ها قرار است در اجلاس پیش‌رو درخواست ایران برای عضویت دائم در این سازمان بررسی شود.
خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز نسبت به موافقت با درخواست ایران ابراز امیدواری کرده است.
اعضای دائم این سازمان روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان هستند که از این میان پاکستان و هند سال ۲۰۱۷ به عضویت آن در آمدند.
بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای ابعاد مهم امنیتی و اقتصادی دارد.
اظهارنظر‌های مقام‌های داخلی و خارجی نیز حاکی از آن است که درخواست ایران برای عضویت در این سازمان سرانجام نهایی خواهد شد.
سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان نیز در نشستی خبری در ‌ماه جاری از حمایت کشورش از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر داد.
اما درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد رئیسی در حاشیه اجلاس با روسای جمهور روسیه و چین دیدار و رایزنی داشته باشد، رایزنی‌هایی که می‌تواند راهبرد دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی را بیش از پیش مشخص کند و پیام‌هایی نیز برای غربی‌ها داشته باشد، ولی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیروز به‌دلیل ابتلای نزدیکان او به کرونا به قرنطینه رفت و در تماسی تلفنی این موضوع را به رئیسی اطلاع داد. پوتین همچنین با توجه به غیبت احتمالی در اجلاس شانگهای خواستار انجام هماهنگی برای دیدار ۲ رئیس‌جمهور در نخستین فرصت شد.
بنابراین دیدار‌های رئیس‌جمهوری در دوشنبه با تغییراتی همراه خواهد بود. به ‌نظر می‌رسد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه نیز از همراهان رئیس‌جمهوری در این اجلاس دوروزه باشد، چرا که سفر او به هند به‌دلیل این اجلاس به تعویق افتاد.تعداد نظرات

نظر شما: