пиршин тоҷик - پرشین تاجیک
پلی میان سرزمین های فارسی زبان
برگردان فارسی به تاجیکی، تاجیکی به فارسی، اخبار ، مقالات ، ارتباط با آسیای میانه
تعداد بازدید: 2691
تحصیل در تاجیکستان


همان طور که می دانید یکی از راه های مهاجرت به تاجیکستان، اقدام از طریق ویزای تحصیلی می باشد. تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور تاجیکستان امکان پذیر است. یکی از نکات مهم کشور تاجیکستان این مورد است که دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی  در کشور تاجیکستان ۴ ساله بوده و از مدارک مورد نیاز برای اقدام در این مقطع داشتن دیپلم و ریز نمرات قبولی می باشد. در این مقطع بیشترین پذیرش در رشته های راه آهن، حمل و نقل هوایی، صنعت، اقتصاد، مدیریت، زبان های خارجی، کسب و کار، تجارت و …. می باشد. هزینه تحصیل یکساله در این مقطع از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در سال می باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور تاجیکستان ۲ ساله بوده و داشتن مدرک کارشناسی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع می باشد. دوره های کارشناسی ارشد در کشور تاجیکستان بصورت آنلاین و غیر حضوری نیز ارائه می شود. در دانشگاه های کشور تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوند، متقاضی برای تحصیل به زبان انگلیسی باید حداقل مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۶) را داشته باشد در غیر این صورت کشور تاجیکستان برای دانشجویانی که مدرک زبان ندارند دوره های آموزش زبان انگلیسی در نظر می گیرد.  هزینه تحصیل یکساله در این مقطع ۲۵۰۰ دلار می باشد.

 

تحصیل در مقطع دکترا در کشور تاجیکستان تحقیقاتی و پژوهشی بوده و همانند مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می توانند این مقطع را به صورت آنلاین یا غیر حضوری سپری نمایند. در پایان این مقطع، اعطای مدرک دکترا به دانشجویان، ملزم به ارائه ی پایان نامه می باشد. هزینه تحصیل یکساله در این مقطع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار می باشد.

 

 

 

دانشگاه ملی تاجیکستان

این دانشگاه در سال ۱۹۴۷ میلادی در شهر دوشنبه تاسیس شد. در ابتدا دانشکده های این دانشگاه تنها شامل دانشکده زمین شناسی، دانشکده زیست شناسی و دانشکده تاریخ فیلولوژی می شد اما امروزه دانشکده های ریاضی و مکانیک، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده بیولوژی، دانشکده حقوق شناسی، دانشکده تاریخ، دانشکده روزنامه نگاری و مترجمی، دانشکده شرق شناسی، دانشکده زبان شناسی، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشکده دارائی و اقتصاد، دانشکده فلسفه و دانشکده مالیه به دانشکده های این دانشگاه اضافه شده است.

 

دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان

این دانشگاه در بخش ها و رشته های صنعت، غذا، نساجی، بازاریابی و روابط بین الملل و تکنولوژی روز اطلاعاتی و مخابراتی دانشجو می پذیرد. شعبات دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان در شهرهای خجند، کولاب و اسفره می باشد. دانشکده های این دانشگاه دانشکده مکانیک و تکنولوژی، دانشکده انرژی، دانشکده مدیریت، دانشکده مهندسی و تجارت، دانشکده حمل و نقل و راه سازی، دانشکده ساختمان و معماری و دانشکده تکنولوژی شیمی فلزات می باشد.

 

دانشگاه دولتی تجارتی تاجیکستان

در این دانشگاه رشته های حسابداری، دارائی، مدیریت فروش و صنایع غذایی، اقتصاد، بازاریابی در بازار بین المللی و خدمات، اقتصاد جهانی (روابط تجاری ـ اقتصادی ـ بین المللی)، امور گمرکی، ساختار های اطلاعاتی در اقتصاد و تکنولوژی محصولات غذایی به متقاضیان ارائه می گردد. این دانشگاه از دانشکده های اقتصاد و مدیریت، دانشکده اقتصاد جهانی و حقوق، دانشکده تجارت و گمرک و دانشکده تحصیلات غیر حضوری تشکیل شده است.

 

دانشگاه روسی تاجیکی سلاویانی (RTSU)

این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ میلادی تأسیس شد. دانشکده های فیلولوژی، اقتصادی، تاریخ و روابط بین الملل و حقوق از دانشکده های موجود در این دانشگاه می باشد.

 

دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان

این دانشگاه در سال ۱۹۳۱ با نام انستیتوی آگروپداگوژی تاسیس شد و بارها در سال های ۱۹۳۲، ۱۹۳۴، ۱۹۳۹ و …. تغییر نام داد اما در انتها دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان عنوان گرفت. زبان تدریس در دانشگاه آموزگاری تاجیکستان فارسی تاجیکی، روسی و ازبکی می باشد. از دانشکده های این دانشگاه عبارتند از: دانشکده زبان ‌شناسی تاریخی، دانشکده تاریخ، دانشکده ریاضیات، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده زیست شناسی، دانشکده جغرافیا، دانشکده علوم تربیتی، دانشکده زبان انگلیسی، دانشکده زبان‌شناسی تاریخی رومی – ژرمنی، دانشکده زبان و ادب روسی و دانشکده فناوری و کارآفرینی. دانشجویان می توانند برای اسکان از خوابگاه های این دانشگاه استفاده نمایند.

 

آکادمی علوم کشور تاجیکستان

این آکادمی در سال ۱۹۵۱ تاسیس گردید. می توان گفت آکادمی علوم تاجیکستان به دلیل پرورش دانشمندان مشهور و بسیار کار آزموده عالی ترین و بهترین مرجع علمی در این کشور محسوب می شود. در این آکادمی بیشترین تحقیقات و پژوهش ها مربوط به رشته‌های نجوم و ستاره شناسی، زلزله شناسی، زمین ‌شناسی، شیمی، زیست، علوم جامعه ‌شناسی، ریاضیات، فیزیک نظری و عملی ، مسائل نفت و ترکیبات طبیعی آن، فیزیولوژی و بیولوژی نباتات، اقتصاد، تاریخ و فلسفه و …. می باشد. شعبات آکادمی علوم تاجیکستان عبارت است از شعبه علوم فیزیک، ریاضیات، زمین ‌شناسی و شیمی/ شعبه علوم پزشکی و زیست‌ شناسی و شعبه علوم اجتماعی.

 

دانشگاه دولتی کشاورزی تاجیکستان

دانشگاه دولتی کشاورزی تاجیکستان در سال ۱۹۳۱ در شهر خجند تاسیس شد و در سال ۱۹۴۴ به شهر دوشنبه انتقال یافت که از نخستین مراکز آموزشی آسیای میانه محسوب می شود. روابط علمی میان این دانشگاه و دانشگاه های کشور آمریکا، ایران، ژاپن، چین، هند، افغانستان، لهستان، آلمان، انگلیس و هلند برقرار است. دانشکده های دانشگاه کشاورزی تاجیکستان عبارت است از: دانشکده مهندسی کشاورزی، دانشکده باغداری و بیوتکنولوژی، دانشکده تجارت کشاورزی، دانشکده زراعت و کشاورزی، دانشکده مهندسی دام، دانشکده دامپزشکی، دانشکده اقتصاد، دانشکده آبیاری، دانشکده مکانیزاسیون کشاورزی، دانشکده مختص دانشجویان خارجی، دانشکده غیر حضوری و دانشکده تحصیلات تکمیلی.

 

دانشگاه تکنیکی تاجیکستان

دانشگاه تکنیکی تاجیکستان در سال ۱۹۵۶ میلادی با نام دانشکده پلی تکنیکی تاسیس شد که در سال ۱۹۹۲ به دانشگاه تکنیکی تاجیکستان تغییر نام داد. این دانشگاه از جمله دانشگاه های دولتی کشور تاجیکستان می باشد. دانشکده انرگتیکی (مهندسی برق)، دانشکده تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، دانشکده ساختمان و معماری، دانشکده تکنولوژی شیمی و متالوژی، دانشکده مکانیک و تکنولوژی، دانشکده کار آفرینی و مهندسی و دانشکده راه از دانشکده های این دانشگاه می باشد.

 

دانشگاه علوم پزشکی کشور تاجیکستان

دانشگاه دولتی پزشکی تاجیکستان تحت عنوان ابوعلی سینا در سال ۱۹۳۹ در شهر دوشنبه بنیان گذاری شد. این دانشگاه در رشته های علوم پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و زمینه های تخصصی دیگر پذیرای دانشجویان می باشد.

منبع: https://saednews.com/تعداد نظرات

نظر شما: