пиршин тоҷик - پرشین تاجیک
پلی میان سرزمین های فارسی زبان
برگردان فارسی به تاجیکی، تاجیکی به فارسی، اخبار ، مقالات ، ارتباط با آسیای میانه
تعداد بازدید: 2416
برگزاری جشن مهرگان در تاجیکستان


در تاریخ 18 اکتبر در پارک فرهنگی و تفریحی به نام ابوالقاسم فردوسی شهر دوشنبه عید مهرگان با جشنواره و نمایشگاه شالی و برنج جشن گرفته شد.

به نقل از وزارت کشاورزی جمهوری تاجیکستان، در این جشنواره کشاورزان از سراسر کشور محصولات خود را، از جمله سبزیجات و میوه ها را به نمایش می گذارند. در این مکان، بهترین محصولات کشاورزی، همچنین غذاهای ملی تهیه شده، محصولات صنایع دستی نیز به نمایش گذاشته می شوند.

لازم به ذکر است که مهرگان سالانه در سراسر کشور جشن گرفته می شود و مانند عیدهای تاریخی نوروز، سده، تیرگان و سایر جشن ها یکی از قدیمی ترین اعیاد ملی مردم آریا در تاجیکستان است.

در عید سعید مهرگان مردم محصولات تازه را به عنوان رمز مانند قندشیرینی زندگی، خرما – حاصل زیاد میوه و لذت بردن از زندگی، نارگیل یا گردوسختی بدن و مغز، یاس هندی – سیری، لذت – زندگی، استقامت و فراوانی، جام طلای – شطرنج، خلوص، برکت، انار – باروری و روغن زیتون- خوشبوی که هر کدام نمادی دارند، روی خان می گذارند.

لازم به ذکر است که مهرگان در تاجیکستان در یک روز خاص جشن گرفته نمی شود بلکه در هر منطقه و روستایی بر اساس رسیدن محصولات چند روزی مراسم جشن و دورهمی و نمابش محصولات کشاورزی برگزار می شود.تعداد نظرات

نظر شما: