пиршин тоҷик - پرشین تاجیک
پلی میان سرزمین های فارسی زبان
برگردان فارسی به تاجیکی، تاجیکی به فارسی، اخبار ، مقالات ، ارتباط با آسیای میانه
تعداد بازدید: 1991
ازبکستان صادرات گاز به جنوب غرب تاجیکستان را آغاز کرد


عبدالحکیم صوفی‌یف» رئیس شرکت «سامان سغد گاز» اعلام کرد: ازبکستان صادرات گاز طبیعی به استان «سغد» تاجیکستان را پس از 10 سال وقفه از سر گرفت.

به گفته وی، گاز وارداتی برای کارخانجات صنعتی و مردم در نظر گرفته است. بر اساس برآوردهای مقدماتی، یک متر مکعب گاز طبیعی وارداتی از ازبکستان 2 سامانی است.

صوفی‌یف افزود: در حال حاضر کارگران اقدامات لازم را آغاز کردند و به احتمال قوی، در آینده نزدیک کارخانجات کوچک و بزرگ صنعتی «خجند» با گاز طبیعی تامین خواهند شد.بر اساس توافقات، ازبکستان آماده است به تاجیکستان 1000 متر مکعب گاز طبیعی را به نرخ 130 دلار بفروشد که نرخ بسیار مناسبی است. 10 سال پیش نرخ این مقدار از گاز در سطح 340- 360 دلار ارزیابی می‌شد.

صوفی‌یف در پایان خاطرنشان کرد: در استان «سغد» بیش از 800 کیلومتر لوله گاز و در قلمرو «خجند» نیز بیش از 400 کیلومتر لوله گاز وجود دارد.مبادلات بازرگانی دو کشور در سال 2019 میلادی در سطح 207 میلیون و 100 هزار دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 24 واحد شرکت با سرمایه گذاری تاجیکان و در تاجیکستان نیز 9  شرکت با سرمایه گذاری ازبکستان فعالیت می‌کنند.تاجیکستان استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 6 ژانویه سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 20 اکتبر سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.تعداد نظرات

نظر شما: