پرشین-تاجیک пиршян-тоҷик

برگردان فارسي به تاجيكي (سيريليك) و تاجيكي به فارسي

баргардони сириллик ба форсӣ ва баргардони форсӣ ба сириллик

تعداد بازدید: 6842
علاقه‌مندی شرکت‌های ازبکی برای گسترش روابط تجاری با تاجیکستان

«شریف سعید» رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان در دیدار با رؤسای شرکت‌های «اوزسترای متریال» و «شرق انشات» که با حضور «یوری ناگای» سفیر ازبکستان در شهر دوشنبه پایتخت این کشور صورت گرفت، راه‌های برقراری روابط اقتصادی بین تجار 2 کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

بنا به گزارش دفتر مطبوعاتی اتاق بازرگانی تاجیکستان، ضمن این ملاقات نمایندگان شرکت‌های ازبکستانی خواستار از سرگیری روابط اقتصادی با همتایان تاجیک خود شدند.

رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان در این دیدار اظهار داشت: روند برقراری روابط تجاری و اقتصادی 2 کشور همسایه از اوایل سال جاری آغاز و در حال حاضر حجم مبادلات تجاری 2 کشور افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

سعید با بیان اینکه امکانات و ظرفیت‌های تجاری 2 کشور قابل توجه است، گفت: اطمینان دارم که دورنمای ارتباطات تجاری و اقتصادی بین 2 کشور بسیار روشن است.

این در حالی است که در شرایط بحران فعلی تاجیکستان، مبادلات تجاری این کشور با بیشتر کشورهای شوروی سابق در حال کاهش است.

بر اساس گزارش آژانس آمار وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان، حجم مبادلات تجاری بین دوشنبه و «تاشکند» در 5 ماه اخیر بیش از 20 میلیون دلار است که 5 برابر بیشتر از مدت زمان مشابه سال گذشته می‌باشد.

کاهش حجم مبادله تجاری بین 2 کشور در سال 2009 میلادی بعد از خروج یک جانبه ازبکستان از سیستم واحد انرژی آسیای مرکزی صورت گرفت. این در حالی است که در اوایل سال 2000 حجم مبادله تجاری بین تاجیکستان و ازبکستان بیش از 500 میلیون دلار بوده است.تعداد نظرات:
درج نظر