پرشین-تاجیک пиршян-тоҷик

برگردان فارسي به تاجيكي (سيريليك) و تاجيكي به فارسي

баргардони сириллик ба форсӣ ва баргардони форсӣ ба сириллик

تعداد بازدید: 6766
روابط ازبکستان و تاجیکستان در آینده نزدیک بهبود نخواهد یافت

«آندری گرازین» رئیس بخش کشورهای آسیای مرکزی و قزاقستان انستیتوی کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت: به قدرت رسیدن «شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهور موقت ازبکستان نیز تأثیر چندانی بر مناسبات «تاشکند» و دوشنبه نخواهد داشت و انتظار بهبود روابط 2 کشور در آینده نزدیک وجود ندارد.

این کارشناس سیاسی در ادامه با اشاره به اینکه احتمالا تا 10 سال آینده تغییری در مناسبات تاشکند و دوشنبه ایجاد نمی‌شود، اظهار داشت: بر سر قدرت آمدن میرضیایف در ازبکستان نمی‌تواند بهبود چندانی در روابط این کشور با تاجیکستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی داشته باشد.

گرازین افزود: اختلافات بین ازبکستان و تاجیکستان تقریبا از 25 سال پیش ایجاد شده است و نمی‌توان انتظار داشت که مشکلات بین 2 کشور در مدت کوتاهی برطرف شود.

به گفته وی، برای رفع مشکلات بین این 2 کشور، هر 2 طرف باید توانایی گذشت کردن را داشته باشند و البته موضع‌گیری ازبکستان در این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گرازین با اشاره به موضع سایر کارشناسان منطقه در خصوص احتمال بهبود روابط تاشکند با دیگر کشورهای منطقه آسیای مرکزی تصریح کرد: این مسئله که صاحب منصبان در کشورهای مختلف این منطقه به کدام قوم و یا گروه نژادی تعلق دارند، هیچ تأثیری در روند سیاست خارجی آنها ندارد و مناسبات سیاسی بین کشورها را تغییر نخواهد داد.

موضع این کارشناس در حالی مطرح می‌شود که برخی دیگر از صاحب‌نظران سیاسی منطقه در روزهای گذشته و پس از مرگ کریم‌اف، پیش‌بینی کرده بودند که با بر سر کار آمدن میرضیایف، به زودی راه‌حل مناسبی برای مشکلات بین ازبکستان و تاجیکستان پیدا خواهد شد.

این کارشناسان با استناد به نژاد اصلی میرضیایف و اینکه وی در اصل تاجیک است و گذشتگانش از مناطق شمال تاجیکستان بوده‌اند، پیش‌بینی کرده بودند که این مسئله می‌تواند به نرمش روابط بین تاشکند و دوشنبه کمک کند.تعداد نظرات:
درج نظر