پرشین-تاجیک пиршян-тоҷик

برگردان فارسي به تاجيكي (سيريليك) و تاجيكي به فارسي

баргардони сириллик ба форсӣ ва баргардони форсӣ ба сириллик

تعداد بازدید: 6807
تغییر نظام آموزش ابتدایی تاجیکستان بر مبنای اصول مدارس غربی

وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان قصد اجرای اصول جدید آموزشی در سال تحصیل جدید در مدارس ابتدایی این کشور را دارد که با نظام تحصیلی شوروی سابق کاملا متفاوت می‌باشد.

«لطافت نظیری» معاون وزیر آموزش و پرورش تاجیکستان در رابطه با این موضوع گفت: این وزارتخانه برای اجراب این نوع تحصیل در 3 ماه تعطیلات تابستانه سال جاری، آموزگاران این کشور را با دوره‌های آموزشی جدید آشنا کرده است.

به گفته وی، دانش‌آموزان کلاس‌های ابتدایی تاجیکستان از آغاز سال جدید، تحصیل بر طبق اصول نو «تعلیم دارای صلاحیت» را ادامه خواهند داد.

نظیری در ادامه گفت: روش تحصیلی جدید، یک روش جدید و برگرفته از مدارس غربی است که تاجیکستان قصد دارد امسال این طرز تعلیم را در مدارس ابتدایی اجرایی کند.

به گفته این مسئول وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان، این شیوه جدید تدریس که بر پایه تعلیمات «بنجامین بلوم» روان‌شناس آمریکایی طرح‌ریزی شده است، این امکان را فراهم می‌کند که دانش‌آموزان هنگام درس به طور آزادانه در کلاس فعالیت کنند. در حالی که بر طبق نظام تحصیل زمان شوروی، دانش آموزان در زمان درس حق گفت‌وگو و بیان اندیشه آزادانه را نداشتند.

وی افزود: اصول جدید تحصیل به دانش‌آموزان این اجازه را می‌دهد تا افکار و عقاید خود را در کلاس مطرح کنند.

وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان این اصول جدید تحصیلی را سال گذشته در 55 مدرسه این کشور به صورت آزمایشی اجرا کرده است.تعداد نظرات:
درج نظر