پرشین-تاجیک пиршян-тоҷик

برگردان فارسي به تاجيكي (سيريليك) و تاجيكي به فارسي

баргардони сириллик ба форсӣ ва баргардони форсӣ ба сириллик

تعداد بازدید: 4038
80 درصد صادرات ایران به تاجیکستان غیر نفتی است

حجت الله فغانی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: سالانه بین 200 تا 300 میلیون دلار کالا و خدمات از ایران به تاجیکستان صادر می شود.
وی همچنین گفت: تاجیکستان کشور پرآبی است و به تازگی نیز خواستار واردات محصولات نفتی از طریق راه آهن به این کشور شده است.
سفیر ایران در تاجیکستان خاطرنشان کرد: رابطه با تاجیکستان برای ایران اهمیت ویژه ای دارد، هر چند در 25 سال گذشته این مناسبتها افت و خیزهایی داشته اما هر دو طرف معتقد به توسعه روابط هستند.
فغانی با اشاره به یازدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان گفت: در این کمیسیون برهمکاری و تعاملات اقتصادی و فراگیر شدن روابط هر دو کشور تأکید شد.
سفیر ایران در تاجیکستان با اشاره به کاهش حجم مبادلات اقتصادی تاجیکستان با سایر کشورها گفت: اقتصاد این کشور متکی به آورده مالی مهاجران کاری به روسیه و تجارت آلومینیوم و پنبه است که در این سه حوزه دچار مشکلاتی شده است.
وی با بیان اینکه ایران اولین کشوری بود که در تاجیکستان سفارت خود را راه اندازی کرد افزود: در اغلب حوزه های زیربنایی ایران سرمایه گذاری کرده و پیشگام بوده است.
فغانی از طرح هایی که توسط مهندسین و شرکتهای ایرانی در این کشور احداث شده است به تونل استقلال که شمال و جنوب تاجیکستان را بهم پیوند می دهد اشاره کرد و گفت: این طرح یکی از شاهکارهای مهندسی در دنیاست.
وی همچنین گفت: نیروگاه بزرگ برق که بخش قابل توجهی از برق مصرفی کشور از این نیروگاه تأمین می شود و بیمارستان ابن سینا به دست مهندسان توانمند ایرانی ساخته شده و در بخش های سدسازی، راه سازی و صنایع غذایی، جمهوری اسلامی حضور پررنگی دارد.
سفیر ایران در تاجیکستان در ادامه با اشاره به اشتراکات فرهنگی و دینی ایران با تاجیکستان گفت: در بین 15 کشور همسایه بیشترین پیوند فرهنگی را با این کشور داریم و به لحاظ زبان فارسی که هویت مشترک هر دو ملت است ایرانی ها در این کشور احساس بیگانگی نمی کنند.
وی همچنین گفت: طرح انتقال آب از این کشور یکی از طرح هایی است که در دست بررسی است و در قبال تأمین انرژی مورد نیاز تاجیکستان، می توان بخشی از کمبود آب کشور را جبران کند.تعداد نظرات: 1
محسن سرخوش
1395/10/19-14:54
0 0
محصولات کشاورزی نیز یکی از پتانسیل های اصلی در صادرات و واردات و تبادلات اقتصادی بین ایران و تاجیکستان می تواند باشد
درج نظر