پرشین-تاجیک пиршян-тоҷик

برگردان فارسي به تاجيكي (سيريليك) و تاجيكي به فارسي

баргардони сириллик ба форсӣ ва баргардони форсӣ ба сириллик

تعداد بازدید: 8892
آغاز به کار یک کارگاه قالیبافی ایرانی در جنوب تاجیکستان

 

به گزارش رسانه های محلی، شرکت خصوصی «گلورد» در بخش «عبدالرحمان جامی» از توابع استان ختلان در جنوب تاجیکستان دهها زن را گرد هم آورده و به آنها بافتن قالیهای ایرانی را می آموزند. دختران قالیباف می گویند، آنها اکنون بافت قالی را بر اساس معیارهای جهانی که از قالیهای وارداتی از ایران نیز نسبتا ارزانتر است را یاد گرفته اند.
«صاحبه تاشپولادوا» مدیر این کارگاه گفتد، 34 کارگر در این مرکز به قالیبافی مشغولند.
وی افزود: خود ایرانیها برای راه اندازی کارگاه و یاد دادن قالیبافی به دختران تاجیک، به تاجیکستان آمده اند و می گویند باور دارند روزی از تاجیکستان هم قالی واقعی ایرانی به خارج صادر می شود.
«محمدرضا مهرپرور» یک تاجر و قالیباف ایرانی، که یک سال بیش این هنر را به دختران تاجیک یاد داده است نیز گفت: با توجه به سطح خوب فراگیری دختران تاجیک در یادگیری بافت قالی، تصمیم گرفتیم که این صنعت را در تاجیکستان، آن هم بر اساس معیارهای جهانی رونق دهیم.
وی افزود: حالا هدف اصلی یاد دادن قالی بافی به دختران است و تاکنون همین شاگردان هفت قالی زیبا بافته اند، که با قالیهای دستباف ایران هیچ تفاوتی ندارند.
زنان و دخترانی، که اینجا کار می کنند، به رغم اینکه قالیبافی را کاری سخت و طاقت فرسا ذکر می کنند، ولی می گویند مهم برایشان داشتن پیشه و منبع درآمد است.
«زلیخا خالمتوا»، یکی از زنانی، که به بافتن جانماز مشغول است، می گوید: این دومین دست بافته ای است که تهیه می کنم .
«مغفرت خواجه وا» نیز که یک سال قبل خانه نشین بود، می گوید، اکنون در این رشته استاد شده است و 20 شاگرد هم دارد و مستقل کار می کند.
یک قالی کوچک دستباف ایرانی هم اکنون در تاجیکستان بین 500 تا یکهزار و 200 دلار ارزش دارد و دست اندرکاران می گویند، امیدوارند این کارگاه آغاز صنعت قالی بافی در تاجیکستان شود و زنان را، که اکثرا بیکارند، با شغل و درآمد مناسب تامین نماید.
پیش از این نیز نخستین کارگاه قالی بافی ایرانی در تاجیکستان زیر نظر استادان ایرانی، در فروردین 1393 با حضور «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان در شهر خجند مرکز استان سغد در شمال این کشور گشایش یافت.تعداد نظرات:
درج نظر